Vi gratulerar årets hundar 2020! 

Vinnaren i varje kategori får sin rosett, en guldmedalj samt en låda innehållande 4 rullar Primadog foder. Vi ber samtliga vinnare skicka in bilder på hund och priser till webmaster@vasbybrukshundklubb.se för publicering på hemsida och sociala medier, tack! Kontakta Kerstin Bergsten om du saknar nyckel och vill hämta din vinst.


Rallylydnad

Nybörjarklass
1) Rose-Marie Björklund & Zigge, 410 p
2) Ann-Louise Tolf & Mindy, 406 p
3) Linda Ivung & Fia, 392 p

Fortsättningsklass
1) Linda Kasström & Ella, 458 p

Avancerad klass
1) Isak Brissman & Quick, 412 p
2) Annelie Bramstång & Primm, 342 p
3) Anette Helenius & Nero, 188 p

Mästarklass
1) Roffe Hägne & Messi, 500 p
2) Roffe Hägne & Chappe, 498 p
3) Eva Lundin & Jack, 478 p


Agility

Klass 1
1) Roffe Hägne & Chappe, 419 p
2) Caroline Oldmark & Smilla, 327p
3) Heléne Öst Sundén & Grace, 302,5p

Klass 2
1) Roffe Hägne & Messi, 252 p
2) Emma Thorsell & Molly, 225 p
3) Heléne Öst Sundén & Grace, 147,5p

Klass 3
1) Teresa Olofsson & Mr Spock, 385 p
2) Ann-Louise Tolf & Quizzie, 138 p
3) Anette Helenius & Nero, 71,5 p


Lydnad

Startklass
1) Fredrika Riström & Kajsaligans Cross, 193 p
2) Jessica Brissman & Sugarwind´s Black Forrest ”Qrut”, 182 p
3) Mia Svensson & Östra Greda Deep Reef ”Neo”, 169 p

Klass 1
1) Fredrika Riström & Kajsaligans Cross, 295,5 p
2) Heléne Öst Sundén & Fornbro´s Keep On Love ”Grace”, 283,5 p
3) Jessica Brissman & Sugarwind´s Black Forrest "Qrut", 245 p

Klass 2
1) Ann-Margrete Karlström & Barvatorps Happy, 251 p
2) Sandra Gisslar & Kajsaligans Odds "Odie", 241 p

Klass 3
1) Sandra Gisslar & Walkabout Myx, 305 p


Bruks

Appellklass
1) Camilla Berg & Ullhedens Go Morra, 91%
2) Mia Svensson & Östra Greda The Deep Reef " Neo", 78%

Lägre klass
1) Sök - Heléne Eimar och Fornborgens Mister Milton, 74% 
2) Spår - Jessica Brissman och Sugarwind´s Black Forrest Qrut, 70%

Högre klass
1) Spår - Ann-Margrete Karlström och Barvatorps Happy, 80%

Elitklass
1) Sök - Annelie Kjörsvik & SEBCH SKH III SPH III SÖKHIII Ullhedens Yerda, 92%
2) Sök - Jessica Brissman & Sunsilks Quick Maniac "Quick", 87%


Vinnarpriset

Den som tagit flest förstaplaceringar oavsett gren eller klass i bruks eller lydnad.
Sandra Gisslar & Kajsaligans Odds "Odie", 4 förstaplaceringar


Borderterrierpriset

Högst medelbetyg vid officiellt bruksprov oavsett klass.
1) Annelie Kjörsvik & SEBCH SKH III SPH III SÖKHIII Ullhedens Yerda, 9.19
2) Camilla Berg & Ullhedens Go Morra, 9.10
3) Jessica Brissman & Sunsilks Quick Maniac "Quick", 8.73


Årets Allroundhund

Tävlat i minst två grenar, ett resultat från varje gren räknas.
1) Caroline Oldmark & Canidaes Flowergirl "Smilla", 38 p
2) Roffe Hägne & Hnoss XLNT Desire "Messi", 35 p
3) Anette Helenius & Frikrafts moon de Ferdinand "Nero", 34 p


Annelie Kjörsvik & Yerda
Annelie Kjörsvik & Yerda
Roffe Hägne – Messi & Chappe
Roffe Hägne – Messi & Chappe
Rose-Marie Björklund & Zigge
Rose-Marie Björklund & Zigge
Isak Brissman & Quick
Isak Brissman & Quick
Caroline Oldmark & Smilla
Caroline Oldmark & Smilla
Linda Kasström & Ella
Linda Kasström & Ella
Teresa Olofsson & Mr Spock
Teresa Olofsson & Mr Spock