Årets hundar 2019

Rallylydnad

Nybörjarklass
1) Linda Kasström & Ella
2) Anna Falk & Jawa
3) Charlotte Almberg & Tekla

Fortsättningsklass
1) Anette Helenius & Nero
2) Erika Dahlskog & Ellie

Avancerad klass
1) Maria Honak & Epic
2) Carola Juhlander & Leffe
3) Emma Thorsell & Molly

Mästarklass
1) Roffe Hägne & Messi
2) Diana Huuki & Valter
2) Roffe Hägne & Chappe

Rallylydnadschampionat
Li Broms & Dolly

ELLA
ELLA
LEFFE
LEFFE
ROFFE & MESSI
ROFFE & MESSI
EPIC
EPIC
LI & DOLLY
LI & DOLLY
NERO
NERO

Agility

Klass 1
1. Ingela Lindgren och Jessie, M - 469 poäng
2. Erika Dahlskog och Ellie, L - 436 poäng
3. Marianne Winblad von Walter och Lexie, S - 435 poäng

Klass 2
1. Hanna Welling och Teitur, M - 430 poäng
2. Emma Thorsell och Molly, XS - 390 poäng
3. Kristina Haponen och Nikko, S - 353 poäng

Klass 3
1. Heidi Penttilä och Rosey, M - 541 poäng
2. Heidi Penttilä och Vicky, S - 499 poäng
3. Heidi Penttilä och Ivy, M - 447 poäng

Årets disk:
1. Elin Falk och Veya - 26/36 disk = 72 % disk
2. Josefin Fransman och Exit - 28/44 disk = 64 % disk
3. Teresa Olofsson och Mr Spock - 48/79 disk = 61 % disk

TEITUR
TEITUR
MOLLY
MOLLY

Lydnad

Startklass
1) Erika Dahlskog & Ellie
2) Anna Falck & Tyra
3) Gunbritt Börjesson & Zaga

Klass 1
1) Sara Wissman & Alickra´s Crazy Aya
2) Madeleine Björk & Skye

Klass 2
1) Sara Wissman & Alickra´s Crazy Aya

Klass 3
1) Sandra Gisslar & Walkabout Myx

SARA WISSMAN & ALICKRA´S CRAZY AYA
SARA WISSMAN & ALICKRA´S CRAZY AYA
WALKABOUT MYX
WALKABOUT MYX

Bruks

Appellklass, rapport
1) Jessica Brissman & Qrut

Lägre klass, spår
1) Kerstin Bergsten & Lillis

Högre klass, sök
Inga resultat

Elitklass
1) Annelie Kjörsvik & Yerda, spår
2) Annelie Kjörsvik & Yerda, sök
3) Jessica Brissman & Quick, spår

LILLIS
LILLIS
ULLHEDENS YERDA
ULLHEDENS YERDA

Vinnarpriset

Den som tagit flest förstaplaceringar oavsett gren eller klass i bruks eller lydnad.
1) Sandra Gisslar & Walkabout Myx


Borderterrierpriset

Högst medelbetyg vid officiellt bruksprov oavsett klass.
1) Annelie Kjörsvik & Yerda


Årets Allroundhund

Tävlat i minst två grenar, ett resultat från varje gren räknas.
1) Annelie Kjörsvik & Yerda, 40 poäng
Cert elitklass sök, 20 poäng
Cert elitklass spår, 20 poäng

2) Jessica Brissman & Quick, 38 poäng
Cert elitklass spår, 20 poäng
Godkänd elitklass sök, 18 poäng

3) Anette Helenius & Nero, 34 poäng
0 fel agilityklass 3, 19 poäng
85p avancerad klass rallylydnad, 15 poäng